10 leghíresebb épület a világon olyan épületek, amelyek a méreteik, egyedi külsejük, a használatuk, vagy a hozzá fűződő történet miatt világszerte ismertek. Ez is egy olyan válogatás, ahol sokféle top 10-et lehetne összeállítani. Mint ahogy a legérdekesebb múzeumok esetében, itt is arra törekedtem, hogy a Föld különböző helyeiről, többféle típusú, rendeltetésű, és más-más korból származó épületek legyenek.
Híres épületek a világban válogatás
Eiffel-torony – Párizs, Franciaország
Az Eiffel-torony Párizs jelképévé vált, és az egyik legismertebb építmény a világon. Gustave Eiffel mérnök tervezte az 1889-es világkiállításra, amelyet Franciaország a francia forradalom századik évfordulója alkalmából rendezett. Az 330 méter magas torony akkoriban a világ legmagasabb építménye volt. Kezdetben sokan ellenezték, mert nem illett bele a párizsi városképbe, de ma a város egyik legnépszerűbb látványossága. Az Eiffel-torony évente több millió látogatót vonz, és panorámája egyedülálló élményt nyújt.
Az Eiffel-torony eredetileg ideiglenes szerkezetnek készült, és a párizsi világkiállítás után le akarták bontani. Azonban a torony később jelentős szerepet játszott a rádióhullámok terjesztésében, és így megőrizték. A torony rendszeresen karbantartásra szorul: évente újrafestik, hogy megvédjék a korróziótól. Esténként a torony fényei különleges látványosságot nyújtanak, és sok filmet forgattak a torony környezetében.
10 leghíresebb épület a világon: Tádzs Mahal – Agra, India
A Tádzs Mahal (Taj Mahal) India egyik legikonikusabb műemléke, amelyet Sah Jahan mogul uralkodó építtetett szeretett felesége, Mumtaz Mahal emlékére. Az építkezés 1632-ben kezdődött, és körülbelül 20 évig tartott. A fehér márványból készült mauzóleumot lenyűgöző kert veszi körül, és az építészet a mogul stílus csúcsa, amely ötvözi az iszlám, a perzsa, az indiai és a török elemeket. A Taj Mahal az UNESCO Világörökség része, és az egyik legromantikusabb építményként ismert a világon.
Kevesen tudják, hogy a Tádzs Mahal nem teljesen szimmetrikus: a sírhely, ahol Sah Jahan és felesége nyugszik, kissé el van tolva a középponthoz képest. A Taj Mahal építéséhez mintegy 20 000 munkást használtak, és a fehér márvány mellett drágaköveket is beépítettek, amelyek Indián kívülről származnak. A Tádzs Mahal az építészeti harmónia mesterműve, és a világ egyik legszebb mauzóleumaként tartják számon.
Híres épületek a világon: Szabadság-szobor – New York, USA
A Szabadság-szobor New York kikötőjében áll, és a szabadság, valamint a demokrácia szimbóluma. 1886-ban adományozta Franciaország az Egyesült Államoknak a függetlenségi háború centenáriumára. Frédéric Auguste Bartholdi tervezte a szobrot, míg Gustave Eiffel segített a szerkezeti megoldások megalkotásában. A rézből készült szobor 93 méter magas, és évente több millió turista látogatja. A szobor bal kezében egy táblát tart, amelyen a függetlenségi nyilatkozat dátuma olvasható, a jobb kezében pedig egy fáklyát.
A Szabadság-szobor zöld színe annak köszönhető, hogy az évek során a rézréteg oxidálódott. A szobor eredetileg sokkal fényesebb volt. Érdekesség, hogy a szobor belső szerkezete, amely Eiffel tervei alapján készült, sokban hasonlít az Eiffel-toronyhoz. A szobor talapzata felirataiban híres verseket találunk, például Emma Lazarus „The New Colossus” című költeményét.
Melyik a 10 leghíresebb épület a világon?
A 10 leghíresebb épület a világon – Pisai ferde torony, Pisa, Olaszország
A pisai ferde torony világhírű dőlése miatt lett híres és került a 10 leghíresebb épület közé. A harangtorony építése 1173-ban kezdődött, és több mint 200 évig tartott. A dőlés már az építkezés korai szakaszában elkezdődött, mivel az alapjai alatt puha talaj volt. A tornyot számos alkalommal próbálták stabilizálni, és ma már biztonságos a látogatók számára. Az 56 méter magas torony a dóm és a keresztelőkápolna része, amelyek a Piazza dei Miracoli-n (Csodák terén) találhatók, és az olasz román stílus remekműve. A torony közelében található dóm és a keresztelőkápolna együtt alkotják a város híres vallási központját.
Híres épületek a világon: Willis Tower (korábban Sears Tower), Chicago, USA
A Willis Tower, korábbi nevén Sears Tower, 1973-ban készült el, és 25 évig a világ legmagasabb épülete volt. A legnagyobb tavak egyike, a Michigan-tó közelében készült építmény 442 méter magas, 110 emeletes, és Chicagó egyik meghatározó látványossága. Az épületet az építész Bruce Graham és a szerkezeti mérnök Fazlur Rahman Khan tervezte. A torony népszerű látványossága az üvegaljú kilátó, amely különleges panorámát nyújt Chicago városára. Eredetileg a Sears, Roebuck & Co. központja volt, ma már irodaházként funkcionál.
A Willis Tower kilátóján, a Skydeck-en található az említett egy üvegpadlójú rész, ahol a látogatók szó szerint a város fölött „sétálhatnak.” A 80-as évek legjobb vígjátékainak egyike, az Ellógtam a Ferrarival egyik jelenete itt játszódik. Az épület acélszerkezete egyedülálló, mivel több „függőleges csőből” áll, amelyeket egymáshoz rögzítettek. Ez a kialakítás tette lehetővé, hogy az épület ilyen nagy magasságot érjen el anélkül, hogy túlzottan ingatag lenne.
10 leghíresebb épület a Földön: Boldog Vazul-székesegyház – Moszkva, Oroszország
A moszkvai Vörös téren található Boldog Vazul-székesegyházat (más néven Vaszilij Blazsennij-székesegyház) 1555 és 1561 között építették IV. Iván, azaz Rettegett Iván megbízásából, hogy megemlékezzen Kazan elfoglalásáról. Az épületet a hagymakupolák teszik egyedivé, és az orosz ortodox egyház egyik legfontosabb szimbóluma. A színes, hagymakupolás templom ikonikus része Moszkvának, és a világ egyik legismertebb épülete.
A híres épületek a világban egyik legszebb műve. A Boldog Vazul-székesegyház építése során az egyik legenda szerint IV. Iván megvakíttatta az építészeket, hogy soha többé ne alkossanak hasonlóan gyönyörű építményt. A világ legnagyobb országában található épület színes hagymakupolái egyediek a világon, és különleges jelentéssel bírnak. A székesegyház belseje viszonylag szűk, ám tele van gyönyörű freskókkal és ikonokkal.
Híres épületek a világon: Burj Khalifa – Dubai, Egyesült Arab Emírségek
A Burj Khalifa jelenleg a világ legmagasabb épülete, 828 méteres magasságával. Az építkezés 2004-ben kezdődött, és 2010-ben fejeződött be. A tervezésért az amerikai Skidmore, Owings & Merrill iroda volt felelős, a vezető építész Adrian Smith volt. Az épület nemcsak szállodaként és lakóépületként funkcionál, hanem irodákat és éttermeket is magába foglal. Az építmény elképesztő mérnöki teljesítmény, és a dubaji modernizáció jelképévé vált.
Burj Khalifa olyan, mint a Ferrero Rocher a legjobb csoki márkák között; nem régi, de teljesen egyedi és luxus. A Burj Khalifa nem csak a magassága miatt híres, hanem az épületben található világ legmagasabban lévő kilátója is, amely a 148. emeleten található. Az épület hűtőrendszeréhez naponta annyi vizet használnak fel, ami egy olimpiai úszómedence feltöltéséhez elegendő. A 10 leghíresebb épület legmagasabbikának LED-fényei esténként különleges fényshow-t biztosítanak, amely világszerte híressé vált.
Híres épületek keleten és nyugaton
A 10 leghíresebb épület a világon – Fehér ház, Washington DC, USA
A Fehér Ház az Egyesült Államok elnökének hivatalos rezidenciája és munkahelye. Az épület építése 1792-ben kezdődött, és 1800-ban készült el. James Hoban ír származású építész tervezte a neoklasszicista stílusú épületet. A Fehér Ház az amerikai politika központja, és számos történelmi esemény színhelye volt. A nyilvánosság számára is látogatható részei, például a híres Ovális Iroda, nagy érdeklődésre tartanak számot.
A Fehér Ház építése közben rabszolgák is részt vettek a munkálatokban, ami az amerikai történelem egyik ellentmondásos fejezete. Az épület számos átalakításon esett át az évek során, különösen az 1814-es brit támadás után, amikor felgyújtották. Az elnök magánrezidenciája a Fehér Ház nyugati szárnyában található, ahol a híres Ovális Iroda is helyet kapott. A leghíresebb magyarok egyike, Kossuth Lajos is járt itt az 1800-as évek közepén.
Zájed sejk-mecset, Abu-Dzabi, Egyesült Arab Emírségek
A Zájed sejk-mecset az Egyesült Arab Emírségek legnagyobb mecsete, és a világ egyik legnagyobb imaháza. Az építkezés 1996-ban kezdődött, és 2007-ben fejeződött be. A mecset építését Zájed bin Szultán Ál Nahján, az ország alapítója kezdeményezte. A fehér márványból készült mecset lenyűgöző minaretekkel, kupolákkal és belső terekkel rendelkezik, és képes egyszerre 40 000 hívőt befogadni. Az épület építészeti csodája a világ különböző részeiről származó anyagokat és stílusokat ötvözi.
A Zájed sejk-mecset kupolái és minaretjei az iszlám építészet mesterművei, és a mecset belső terét számos kézzel készített perzsa szőnyeg és kristálycsillár díszíti. Az épület különlegessége, hogy az építési anyagok a világ különböző részeiről származnak: például a márvány Görögországból érkezett. A mecset a vallási turizmus és a helyi kultúra fontos központja lett.
A 10 leghíresebb épület a világon: Szikla mecset – Jeruzsálem, Izrael
A Szikla mecset Jeruzsálem Óvárosában található, és az iszlám egyik legszentebb helye. Az épület 691-ben készült el, és a muzulmán hívők számára az Al-Aksza mecset mellett a harmadik legfontosabb vallási hely. Az aranykupolás épületet a muzulmánok Mohamed próféta mennybemenetelének helyeként tisztelik, míg a zsidók és a keresztények szerint itt található az egykori Salamon-templom. A Szikla mecset különleges helyszíne Jeruzsálem vallási és kulturális történelmének. Azért is választottam a 10 leghíresebb épület közé, mert olyan, mint a páva a legszebb állatok közt: káprázatos színekkel rendelkezik.
A Szikla mecset egyike a világ legrégebbi iszlám épületeinek, és különösen híres aranykupolájáról. A mecset belseje is díszes, az ott található kalligráfiák és csempék a korai iszlám művészet remekei. A mecset környéke vallási és politikai szempontból is fontos terület, és a három nagy monoteista vallás közötti konfliktusok középpontjában áll.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.